Belkiewicz Małgorzarta - wycinanki

 W momencie przystąpienia do TPZK zaczęłam interesować się dziedzictwem kulturowym i tradycjami naszego regionu. Moje zaciekawienie wzbudziły wycinanki i postanowiłam zgłębić ich tajniki. Nie znałam nikogo kto mógłby mnie nauczyć wycinania i przekazać swoje doświadczenia, więc informacji na ten temat szukałam w książkach. Najbardziej pomocne były katalogi pokonkursowe z 1973 r. i 1980 r. gdzie oprócz opisów zamieszczone były prace wycinankarek z Regionu Kołbielskiego.

Na początku starałam się odwzorowywać zaobserwowane wzory, potem wprowadziłam elementy własnego pomysłu opierając się na twórczości Regionu Kołbielskiego. Robienie wycinanek wciągnęło mnie, sprawia mi dużą przyjemność i przynosi satysfakcję.

Swoje prace miałam okazję prezentować corocznie podczas Świąt Ziemi na Polach Mokotowskich w Warszawie, Festynach Ludowych organizowanych przez TPZK, na Paradzie Schumana, Festiwalu Twórczości Gmin Powiatu Otwockiego, w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie i na wielu innych festynach i imprezach.

Jako nauczyciel i pedagog szkolny uważam, że z dziedzictwem kulturowym należy zapoznawać młodsze pokolenia. Swoje umiejętności i doświadczenia przekazuję dzieciom i młodzieży szkolnej na prowadzonych przeze mnie od kilku lat kółkach-warsztatach wycinankarskich. Wykształciłam do tej pory znaczną grupę dziewcząt, która kontynuuje tradycje Regionu Kołbielskiego.

Wiele moich wycinanek zostało zawiezionych jako pamiątki do Holandii, USA, Francji, Norwegii. Zdobią one również od czerwca 2003 szybowiec mistrza akrobacji szybowcowych - Jerzego Makuli.

IX 2015 r - Małgosia bierze udział w VI Konkursie Sztuki Ludowej w Częstochowie " Z tradycji wzięte na nowo wycięte" Za wycinankę "SEN" otrzymała nagrodę Dyrektora Muzeum Częstochowskiego. Nagrodzona wycinanka zakwalifikowała się do kalendarza na rok 2016 - miesiąc październik. Drzewko to zostało wycięte z metalu w rozmiarze 2,25 m x 1,5 m i mozna je podziwiać w ogorach pałacu Rudno.
Wycinanka "DRZEWKO Z KOGUTAMI" została wykorzystana w inscenizacji sztuki "Okno na parlament" w Teatrze Kwadrat.

 

www.mazowsze_wycinanki.pl